ارتش ربات ها بر علیه انتشار
ارتش ربات ها بر علیه انتشار
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

شیوع ویروس #کرونا راه را برای استفاده بیشتر از ربات‌ها هموار کرده است. با استفاده از #ربات‌، تعامل پزشک با بیمار کاهش پیدا می‌کند، بیماری پیشگیری و کنترل می‌شود و بسیاری از فعالیت‌ها سریع‌تر انجام می‌گردد. در چین و سایر نقاط جهان مانند آمریکا ربات‌های زیادی را در بیمارستان یا مکان‌های عمومی می‌بینید. امروز در زنگ رباتیک #تکانه به معرفی چند ربات و توضیح مسئولیت آنان می‌پردازیم. فیلم‌های جذاب مربوط به این پست به زودی در کانال تلگرام تکانه و قسمت IGTV قابل مشاهده است.
در بیمارستان‌های چین ربات‌های بسیاری را می‌بینید. یکی از ربات‌ها، وظیفه خدمات نظافتی و جمع آوری زباله‌های بیمارستانی را برعهده دارد. رباتی دیگر مسئول دارو و غذا رساندن به بیمار است.
اما مهمترین ربات‌هایی که امروزه در چین استفاده می‌شود، ربات هایی هستند که مسئول ضدعفونی‌اند.
ربات‌های خودران ضدعفونی کننده به نام UDV در بیمارستان‌های چین قرار دارند. این ربات‌ها علاوه بر آنکه به ضدعفونی سطوح می‌پردازند، دارای لامپ‌های عمودی فرابنفش هستند که میکروب‌های موجود در هوا را نیز از بین می‌برند. این ربات یک اتاق را در مدت ۱۰ دقیقه ضدعفونی می‌کند. در خیابان‌های جنوب چین، مخازن رباتیکی کنترلی وجود دارند که ۵۰ هزار میدان را در عرض یک ساعت ضدعفونی می‌کنند.
اما در اینجا به ربات های پرنده می‌رسیم. ربات‌هایی که در قسمت‌های شهری پرواز می‌کنند و به پلیس و مقامات بهداشتی اجازه رصد و نظارت شهر را در مقیاس بزرگ می‌دهند. این ربات‌ها به وسیله یک بلندگو به افرادی که در خارج از خانه هستند و ماسک بر صورت ندارند، هشدار می‌دهند که به خانه بازگردند. در برخی از این ربات‌ها دستگاه سنجش دما وجود دارد که میزان حرارت بدن افراد را شناسایی می‌کند. به دلیل گسترش ویروس راه‌های ارتباطی ریلی و دریایی بین شهرهای چین مسدود گشته است اما در این مواقع ربات‌های پرنده بسیار کاربرد دارند. ربات‌هایی که دارو و مواد غذایی به مردم نواحی مختلف میرسانند و سرعت خدمات رسانی را ۵۰ درصد بیشتر کردند.
اما در آمریکا، ربات telepresence (برای آشنایی با اینگونه ربات‌ها به پست های قبل مراجعه کنید) به نام Vici به پزشک کمک می‌کند که از طریق تبلت با بیمار صحبت میکند. همچنین این ربات دمای بدن را اندازه گیری کرده و حال بیمار را زیر نظر میگیرد.
ربات‌های دیگری در آمریکا به نام TUG در بیمارستان مسئول نظافت و انجام خدمات بیمارستان هستند.
با پیشرفت ربات‌ها در صنایع مختلف جای خالی آنها در ایران مخصوصا به هنگام شیوع بیماری کرونا بسیار احساس می‌شود.
✍ آریا صبوری، مریم اصغری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *