چراغ های خطر
چراغ های خطر
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

آلودگی نوری: مشکلی در حال فزونی، که به هیچ‌عنوان بی‌ضرر نیست!

تقریباً نیمی از جمعیت اروپا و بیش از دو سوم جمعیت ایالات متحده، دیگر قادر به دیدن کهکشان راه شیری در آسمان نیستند البته شهرهای بزرگ ایران هم دست کمی ندارند. این مسئله مربوط به پدیده‌های آسمانی و …‌ نیست، بلکه به مشکلی اساسی برمی‌گردد که آن را «آلودگی نوری» نامیده‌اند.

اثری که انسان با صنعتی‌سازی‌های مداوم بر سیاره‌ی زمین گذاشته، حالا خود را به صورت سلسله‌ای از اتفاقات ظالمانه نشان می‌دهد. اتفاقاتی تهدیدکننده که ممکن است بومی و همه‌گیر شوند، و تاثییرات بیولوژیکی بر ما دارند. ما آینده‌ی اکوسیستم‌ها را تغییر داده‌ایم. نه تنها سایر گونه‌ها، بلکه انسان ها نیز امروز در خطر قرار گرفته‌اند. در میان تمام انواع آلودگی، آلودگی نوری بیشتر از بقیه نادیده گرفته شده است.

از دست دادنِ ارتباط بیناییِ ما با ستاره‌ها، واضح‌ترین نتیجه‌ی این نوع آلودگی‌ست، اما بدترینِ آن‌ها نیست. اگر چه ممکن است انسان‌ها آلودگی نوری را بی‌ضررترین نوع آلودگی قلمداد کنند، اما این مسئله برای برای سایر گونه‌های جانوری و گیاهی ممکن است پیامدهای بسیار غم‌انگیزی داشته باشد.

به گفته‌ی دانشمندانی مانند: «کریستوفر کایبا»، برای حیواناتی که عادت به زندگی شبانه دارند و البته باقی گونه­ها، آشنایی با نور مصنوعی احتمالاً نمایان‌گر شدیدترین تغییری است که بشر در محیط زیست ایجاد نموده. از آن‌جا که نقش اساسی چرخه‌های روزانه و شبانه‌ای که برای هر گونه فرض شده، در DNA کل جانوران و گیاهان کره زمین نقش بسته است، نور بیش از حد می‌تواند این الگو را بشکند.

وسعت آلودگی نوری

بنابراین، تأثیر آلودگی نوری بر اکوسیستم‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم. بسیاری از متخصصان در مورد عوارض ناشی از بلااثر کردن شب هشدارهایی داده‌اند. این موارد شامل پروژه‌ی «نقشه‌ی آلودگی نوری» است که به سرپرستی دانشمندی به نام «فابیو فالچی»، و با همراهی سازمان‌هایی مانند «موسسه علمی و فناوری آلودگی نوری» (ISTIL) ایتالیا، «اداره ملی اقیانوس و هواشناسی» در ایالات متحده و یا مؤسسه‌ی «Deutsches GeoForschungsZentru» در آلمان انجام می‌شود.

بر اساس داده‌های ثبت‌شده طی دهه‌ی اخیرِ هزاره‌ی پیشین، ۹۹ درصد از جمعیت اتحادیه‌ی اروپا در مناطقی زندگی می‌کنند که در آن‌ها آسمان شبْ آلوده است، در حالی که ۹۰ درصد از آن‌ها در مناطقی سکونت دارند که دارای نور مهتابی مصنوعی، با تابش دائمی است. این مشکل در کشورهای صنعتی‌شده و یا در حال پیشرفت نیز وجود دارد: ایالات متحده، چین، ژاپن و غیره. به طور مثال در کشور انگلستان تنها ۱۰ درصد از جمعیت این کشور می‌توانند از آسمان شب لذت ببرند.

چگونه با این آلودگی مقابله کنیم؟

برای کاهش آثار منفی این پدیده، به تأیید و موافقت شهرها و استفاده‌ی پایدارتر نور احتیاج داریم. پروژه‌های گوناگونی در سراسر جهان وجود دارد که راه‌حل‌هایی ابتکاری برای این مسئله ارائه می‌دهند. فناوری‌های روشناییِ هوشمندی که تنها در صورت لزوم روشن می‌شوند، نمونه‌ی خوبی هستند. این فناوری‌ها در حال حاضر در نقاط مختلفی از جهان مانند نروژ یا بارسلونا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین راه‌حل‌های فوری بیشتری در دسترس شهرها قرار دارد. یکی از این راه‌حل‌ها این است که لامپ‌های معمولی را با چراغ‌های رو به پایین تعویض کنیم یا منابع نوریِ ضعیف‌تری بیابیم. در این رابطه، افزایش بهره‌وری از فناوری LED  باعث افزایش آلودگی نوری می‌شود؛ بنابراین جالب است که بتوانیم راه‌هایی بیابیم که به وسیله‌ی آن‌ها استفاده از این چراغ‌ها را مدیریت کنیم. این مسئله بدون شک موضوعی قابل توجه است؛ زیرا اغلب اوقات استفاده‌ی گسترده از فناوری LED  منجر به کاهش مورد انتظار مصرف انرژی نمی‌شود، بلکه تنها باعث تولید نور بیشتر می‌گردد.

نکته‌ی کلیدی اما تنها در شهرها نهفته نیست؛ خانوارها هم در این پدیده سهیم هستند. بر اساس آمار به دست آمده در سال ۲۰۱۵، مالکان دارایی‌های مسکونی در ایالات متحده هر ساله حداقل ۱۱۷ کیلووات ساعت برق در هر خانه را به صورت روشنایی غیرمستقیم مصرف می‌کنند، که از طریق پنجره‌ها و سایر دریچه‌ها در خانه‌ها هدر می‌رود. بنابراین خاتمه دادن به آلودگی نوری همچنین مستلزم پرداختن به این چالش مهم معماری است؛ و این موضوعی است که باید مورد توجه همه‌ی شهرهای هوشمند قرار گیرد.

بیاییم در کنار هم و با حمایت عملی از اهداف گروه­ هایی مانند همیاران نور پاک و در سطح بین المللی انجمنی مانند انجمن آسمان تاریک نقش موثری در حفظ این زمین ارزشمند و گونه­های زیستی داشته باشیم. در این سایت: www.lightpollutionmap.info می توانید وضعیت آلودگی نوری در زمین را ببینید.

منبع:   smartcitylab.com

ماندانا حاجی حسینی، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *