هوش مصنوعی و اکتشافات فضایی
هوش مصنوعی و اکتشافات فضایی
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کیهان و فضا بسیار شگفت انگیز، بزرگ و در عین حال اسرار آمیز است. به طوری‌که مطالعه و کشف آن دشوار و مستلزم دقت زیاد می‌باشد. در این شرایط می‌توان با استفاده از #هوش_مصنوعی، از رازهای عجیب فضا پرده برداری کرده و دنیای اکتشافات خود را وسیع تر کنیم.
هوش مصنوعی امروزه در بسیاری از آژانس‌های فضایی دنیا از جمله ناسا، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی ملی چین و… استفاده می‌شود. بسیاری از اکتشافات جدید دنیای نجوم و فضا مدیون هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی توانسته به منجمان و فضانوردان در کشف سیارات فراخورشیدی کمک شایانی کرده و تئوری‌های زیادی از جمله علت از بین رفتن آب در سطح کره مریخ را با تحلیل داده‌های زیاد مطرح کند.
ناسا با استفاده از سیستم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، سیاره فراخورشیدی کپلر ۹ i را کشف کرد که در منظومه کپلر ۹ می‌چرخد و در فاصله ۲۵۴۵ سال نوری از زمین قرار دارد. در اقدامی دیگر نیز شرکت Intel با کمک ناسا قصد بر تقویت سیستم های هوش مصنوعی دارند تا فضانوردان جهات و موقعیت را راحت‌تر تشخیص داده و هوش مصنوعی برای همه آن‌ها قابل دسترسی باشد. یعنی یک هوش مصنوعی برای هر فضانورد مانند Google Assistant و یا Siri اما با این تفاوت که این هوش مصنوعی برای سفرهای طولانی فضایی طراحی شده‌است. از کاربردهای دیگر هوش مصنوعی اداره و مدیریت فضاپیماها و ماهواره‌های فضایی با توجه به هدف ماموریت آنهاست. اما هوش مصنوعی برای اهداف آینده بشر نیز کاربرد دارد. شرکت Space X که برنامه زندگی انسان بر روی سیاره مریخ را مطرح کرده، برای تحلیل شرایط زندگی بر روی این کره و آنالیز داده‌های جمع آوری شده توسط سایر کاوشگرها از هوش مصنوعی استفاده می‌کند.
✍مریم اصغری، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *