مطالعات مغز، کلید طلایی دستیابی به هوش مصنوعی
مطالعات مغز، کلید طلایی دستیابی به هوش مصنوعی
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

قابلیت‌های شگفت‌انگیز مغز انسان برهیچ کسی پوشیده نیست. نورون‌های بسیار پیچیده مغز، سیستم‌های عصبی و ترکیبات شیمیایی ناشی از عملکرد مغز همه نشان دهنده دنیای عجیب آن است. از طرفی دسترسی انسان به هوش مصنوعی، زندگی در دنیای فناورانه امروز را سرعت بخشیده است. در این میان سوالی ایجاد می‌شود که آیا هوش مصنوعی که ساخته دست بشر است به طور کامل از مغز انسان الگو گرفته است یا آیا پیشرفت های هوش مصنوعی به علم عصب شناسی کمک می‌کند؟ چگونه می‌توان از هوش مصنوعی برای درک بهتر سیستم عصبی انسان بهره برد؟ 📍امروز در زنگ هوش مصنوعی تکانه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.
محققان دریافته‌اند که از تکنیک یادگیری هوش مصنوعی برای دستیابی به درک چندین ویژگی مغز انسان می‌توان استفاده کرد.
محققان DeepMind متعلق به گوگل کشف كردند كه پیشرفت‌های اخير در زمينه علوم کامپیوتر در مورد تقویت یادگیری مي‌تواند درباره كاركرد سيستم دوپامين مغز اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهد.
تحقیقی که در ژورنال علمی Nature به چاپ رسیده است، بر درک بهتر سلامت روان و همچنین اختلالات یادگیری اشاره دارد. شواهدی دریافت شده است که الگوریتم‌های هوش مصنوعی می توانند از سیستم پاداش دوپامین مغز تقلید کنند.
 دوپامین یک ترکیب آلی است که نقش حیاتی برای مغز و بدن انسان دارد. دوپامین در مغز نقش یک پیام رسان عصبی را برعهده دارد و افزایش آن در مناطق خاصی از مغز، در فرد ایجاد حس سرخوشی و پاداش می‌کند.
🔍محققان درباره اکتشافات خود توضیح دادند: ما دریافتیم که سلول‌های عصبی دوپامین در مغز به سطوح مختلف بدبینی یا خوش بینی تقسیم می‌شوند. برای درک بهتر این موضوع یک گروه کر را تصور کنید. همه افراد در گروه کر یک نت را اجرا نمی‌کنند بلکه هماهنگ با یکدیگر آواز سازگاری را می‌خوانند.
در سیستم‌های یادگیری مصنوعی، تنظیم مختلف سیگنال‌ها، سرعت یادگیری در شبکه‌های عصبی را افزایش می‌دهد و ما فکر می‌کنیم که مغز نیز از این روش استفاده می‌کند.
تحقیقات و مطالعات عصب شناسی مغز انسان برای ایجاد الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شود.
پیشتر نیز Deep Mind از زیست شناسی بدن انسان برای ایجاد شبکه‌های عصبی و ایجاد الگوریتم‌های بازی‌های کامپوتری الهام گرفته بود. 💡این تحقیقات نشان می‌دهد که از مطالعات و نتایج هوش مصنوعی می‌توان برای پیشبرد علوم اعصاب استفاده کرد.
محققان امیدوارند که نتایج بیشتری را از تاثیر مغز انسان بر هوش مصنوعی کشف کنند.

مریم اصغری، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *