"فارنهایت 451"
اردشیر حمصیان
“فارنهایت 451”
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

در این قسمت از زنگ #مطالعه تکانه، قصد معرفی کتاب “فارنهایت 451” نوشتۀ نویسندۀ آمریکایی، ری داگلاس بردبری داریم. این کتاب که نخستین بار در سال 1953 میلادی چاپ شد، بلافاصه با اقبال عمومی مواجه و در سال‌های پیش رویش موفق به کسب جوایز متعدد ادبی و علمی-تخیلی شد و هم‌اکنون در شمار بهترین و مهم‌ترین آثار علمی-تخیلی قرن بیستم به شمار می‌رود.

عبارت “فارنهایت 451” در عنوان #کتاب به دمای شروع سوختن کاغذ اشاره دارد. این نام‌گذاری با توجه به فضا و داستان کتاب انجام گرفته است: در این داستان، در آینده‌ای خیالی سیر می‌کنیم که کتاب‌ها ممنوع شده‌اند، مالکیت آن‌ها نوعی جرم تلقی شده و افراد خاصی از طرف حکومت مامور به پیدا کردن و از بین بردن تمامی کتب به وسیلۀ آتش زدن آن‌ها هستند که در این امر تکنولوژی جدید و ربات‌ها نیز به آن‌ها یاری می‌رسانند. در این میان قهرمان کتاب که خود یکی از این ماموران است، در پی حوادثی به اعمال خود و جایگاه کتاب و زندگی‌اش تردید می‌کند و از اینجاست که کشمکش اصلی داستان بردبری آغاز می‌شود.

این کتاب در سال‌های پس از انتشارش به قدری با اقبال مواجه شد که از روی آن چند فیلم تلویزیونی، اقتباسی سینمایی توسط کارگردان فقید موج نوی فرانسه فرانسوا تروفو و حتی بازی کامپیوتری در سال 1984 ساخته شد.
⁦✍️⁩سپهر آرین نژاد

تبلیغات هوشمند
اردشیر حمصیان
درباره نویسنده / اردشیر حمصیان

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *