سلامتی زیر ذره بین فناوری
سلامتی زیر ذره بین فناوری
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

اگر فرزندتان در مدرسه یا باشگاه ورزشی است و شما از سلامت او آگاه نیستید، نگران نباشید، #اینترنت_اشیا راهی برای حل نگرانی شما دارد. با ما امروز در زنگ IoT #تکانه همراه باشید. 
بخشی از فعالیت‌های اینترنت اشیا، ابزارهای پوشیدنی است. این ابزارها سلامت افراد را زیر نظر می‌گیرد. به طور مثال ساعت‌های هوشمند یا مچ بندهای ورزشی که بسیاری از ما امروز از آنها استفاده می‌کنیم در دنیای اینترنت اشیا نقش بسیار مهمی را دارند و گاهی باعث نجات جان انسان می‌شوند. 
در آمریکا نوجوان 13 ساله ای به نام اسکایلر ساعت هوشمند اپل را در دست دارد. او در کلاس درس نشسته و هیچگونه فعالیت ورزشی انجام نمی‌دهد اما ساعت هوشمند او هشدار بالا بودن ضربان قلب و غیر طبیعی بودن میزان تپش را می‌دهد. ضربان قلب او 190 تپش در دقیقه است. هشدار بالا بودن ضربان قلب به مادر اسکایلر نیز فرستاده می‌شود اما به دلیل اینکه اسکایلر ورزشکار است و فوتبال و بسکتبال بازی می‌کند، مادر ابتدا هشدار را جدی نمی‌گیرد و تصور می‌کند او در حال ورزش است. اما بلافاصله اسکایلر به مادر خود پیام می‌دهد که” من هیچ فعالیتی ورزشی انجام نمی‌دهم”. مادر او به شدت نگران شده و خود را به سرعت به فرزندش می‌رساند و او را به ببیمارستان منتقل می‌کند. ضربان قلب او در بیمارستان به 202 می‌رسد و تا شب قلب در هر دقیقه 280 بار می‌تپد. پس از آزمایشات فراوان در نهایت متوجه می‌شوند که اسکایلر دچار یک بیماری قلبی است که ضربان قلب او بیش از حد زده می‌شود. چند روز پس از درمان، اسکایلر دوباره به زمین فوتبال برمیگردد اما این بار با دستگاه نظارتی قلب. مادر اسکایلر از اینکه ساعت هوشمند و فناوری اینترنت اشیا جان فرزندش را نجات داده بسیار خوشحال است. با پیشرفت روز به روز دنیای فناوری و IoT باید منتظر افزایش قابلیت‌های این بخش در زمینه کمک به سلامت افراد باشیم.
✍مریم اصغری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *