• خانه
  • بهداشت و درمان هوشمند
بهداشت و درمان هوشمند
بهداشت و درمان هوشمند
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

شهرها نه تنها به عنوان موتورهای نوآوری و رشد اقتصادی برشمرده می‌شوند، بلکه می‌توانند دستیابی به راه‌حل‌های مشکلات را برای آسایش زندگی شهروندان فراهم آورند. اداره‌های شهری از این رو در تلاش برای دستیابی به #فناوری، تولیدِ کافی و رویکردهای ابتکاری، به تکنولوژی روی می‌آورند. در میان تمام امکاناتی که برای شهروندان در یک شهر هوشمند وجود دارد، خدمات بهداشتی و درمانی هوشمند به عنوان عاملی مهم به شمار می‌رود. با زنگ #شهر_هوشمند #تکانه هنراه باشید.
بهداشت و درمان یکی مهم‌ترین امکانات اولیه برای هر شهری‌ست و می‌توان این نتیجه را گرفت که شهرهایی که شهروندان سالمی داشته باشند، در هر حوزه‌ای متعادل هستند.
بدون شک در چند سال اخیر در بخش بهداشت و درمان شاهد پیشرفت‌های سریعی بوده‌ایم؛ اما با افزایش جمعیت و شیوع شیوه‌ی زندگی شهری، مراقبت از شهروندان به روشی سریعتر و کارآمدتر اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بخش بهداشت و درمان با سرعتی در حال افزایش است که پیش‌بینی می‌شود تقریباً ۱۵ درصد از کل مشاغل شهرهای هوشمند را تا انتهای سال ۲۰۲۰ تشکیل دهد.
اما بهداشت و درمان هوشمند چیست؟
«تکنولوژی هوشمند سلامت»، جدیدترین تکنولوژی‌های هوشمند را با سلامت ترکیب می‌کند. تا به امروز ابتکارهای فراوانی برای تشویق دید وسیع‌تر نسبت به سلامتی و بهزیستی طراحی شده است؛ برای همین هم به‌طور مثال دستگاه‌های پوشیدنیِ هوشمند مانند «ردیاب‌های تناسب اندام» یا «برنامه‌های ارزیابی سلامت در تلفن‌های هوشمند» توجه فراوانی را در بین علاقمندان به تناسب اندام جلب کرده‌اند. 
این دستگاه‌ها از این نظر اهمیت دارند که نه تنها سلامت را رصد می‌کنند، بلکه در صورت نیاز در زمان مناسب راه‌حل‌هایی نیز ارائه می‌دهند. دستگاه‌های هوشمند در واقع به عنوان پایه‌ای برای مراقبت‌های بهداشتی هوشمند عمل می‌کنند. «تکنولوژی هوشمند سلامت» با داده‌های تولید شده توسط آن دستگاه‌ها تعامل و تعامل دارد. این تعامل به صورت استفاده از پزشکان، محققان و متخصصانِ مراقبت‌های بهداشتی برای تشخیص شخصی‌تر و ارائه‌ی راه‌حل‌های قابل تجزیه و تحلیل است. همچنین این سوابق دیجیتالی باعث صرفه‌جویی در وقت و زمان بیماران و بیمارستان‌ها می‌شوند‌، زیرا آن‌ها نه تنها درمان‌ها و داروهای شخصی ارائه می‌دهند بلکه از طریق جمع‌آوری داده‌های در زمان حقیقی، اقدامات پیشگیرانه‌ای را نیز ارائه می‌دهند.
✍سپهر آرین‌نژاد، ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *