بدل دیجیتالی من
بدل دیجیتالی من
00:00
00:00
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

در دوران شیوع ویروس کرونا و قرنطینه، شرکت­های زیادی موقتا تعطیل شدند و کارها و جلسات را در خانه برگزار می­کنند. برای برگزاری جلسات، برنامه­ های مختلفی با امکان برقراری تماس تصویری و صوتی استفاده می­شوند. اما بسیاری از این برنامه­ ها فضای ایمنی ندارد و مخاطب احساس امنیت نمی­کند. در این میان، برنامه Zoom با استقبال بسیاری همراه شده است. برنامه­ ای که مدیران شرکت­ها برای برقراری ارتباط بیشتر با کارمندان خود جلسات ویدئویی زیادی را در آنجا برگزار می­کنند.   

اما گاهی جلسات بسیار طولانی شده و افراد نمی­توانند تمام مدت در آن شرکت کنند. پس باید یک راه فراری از جلسات آنلاین داشته باشند. همین باعث شد که یک تکنسین خلاق شرکت redpepper ، یک شرکت طراحی بازاریابی در نشویل، از رباتی به نام “zoombot” استفاده کرده تا نقش همزاد او را به خوبی ایفا کند. Matt Reed، یک “Zoombot” با قابلیت #هوش_مصنوعی را معرفی کرده است که می­تواند مانند افراد دیگر در جلوی دوربین قرار بگیرد و در تماس های ویدیو حاضر شود.

اگرچه این همزاد دقیقا شبیه نسخه اصلی خود پلک نمی­زد و صدای رباتیکی دارد، اما ایده خوبی برای خلاقیت های آینده است.

داستان این اختراع از اینجا شروع شد کهReed  در توییتر خود یک پیام طنزآمیزی از دوستش دریافت کرد که نوشته بود”دیگر وقت رفتن به بیرون را ندارم، چون  همیشه در تماس های  برنامه Zoom  هستم.”

Reed در گفت و گویی اشاره کرد: “که پس از خواندن این توییت به این فکر فرو رفته ام که اگر در زمان این جلسات طولانی نیاز به استراحت داشته باشیم چه کار باید انجام دهیم؟ اگر دلمان بخواهد هنگام تماس تصویری به بیرون برویم و قدمی بزنیم، این کار امکان پذیر است؟ من سعی داشتم تا یک ایده و فعالیت خنده دار و غیر رسمی را امتحان کنم که صرفا جنبه تفریح و شوخی دارد.” 

هنگامی که Reed ، Zoombot خود را برای اولین بار در تماس تصویری با همکارانش امتحان کرد، بازخوردهای خنده­داری را گرفت.

 اما مشکل اینجاست که هوش مصنوعی برنامه­ Reed، به سوالات دیر واکنش نشان می­دهد. یعنی دیر پلک میزند و با تاخیر جواب سوالات افراد را می­دهد. همچنین صدای او نیز شبیه صدای Siri  و یا Alexa  است، یک صدای رباتیکی! این تکنسین معتقدست که هدفش برطرف کردن این نقض­ها نیست، زیرا او برنامه نویس نبوده و ادعایی هم در این زمینه ندارد و صرفا از جنبه تفریح به این کار دست زده است. پس با همه این مشکلات او به هدفش رسیده است.

برای ساخت این کار ، Reed تصویر خود را در چند زمان متفاوت و در حال انجام چندکار و بیان احساسات مختلف ثبت کرد. برای مثال از لحظه خندیدن، زمانی که دهانش باز است و لحظه ای که گیج شده و سوالی را نمی­فهمد. هنگامی که این تصاویر در کنار هم قرار می­گیرند، به نظر می­رسد که ارتباط اینترنتی Reed  ضعیف است، پس حقه اصلی او این است. سپس او یک صفحه اینترنتی ساخت که از کتابخانه Open source به نام Artyom.js  جهت شنیدن و واکنش نشان دادن استفاده می­کند. این برنامه صدا را از طریق میکروفون دریافت می­کند، آن را پردازش کرده و به آن پاسخ می­دهد. Reed برای برخی عبارات خاص، به صورت دستی در نرم افزار برنامه ­ریزی کرد.

اختراع Reed  شبیه به Alexa  یا Chatbot  است. با این تفاوت که در Chatbot داده­های مشخصی وارد می­شود و بر طبق آن پاسخ داده شده و به صورت نوشتاری نمایان میگردد. اما در اختراع Reed، به دلیل ویژگی طبیعی زبان انسان، خطا گفتاری کاملا عادی است.   

در آخر او ، با  نرم افزاری به نام ManyCam ، یک وب کم مجازی راه اندازی کرد و از برنامه وب خود به عنوان منبع استفاده نمود. پس به جای آنکه به صورت زنده جلوی لنز قرار بگیرد، از یک ورودی ویدیویی که به وب کم برنامه Zoom  متصل است، استفاده کرد.

در نهایت Reed این اختراع خود را صبح روزی که جلسه داشت امتحان کرد. 

از آنجایی که اختراع Zoombot  در جهان سرو صدا به پا کرد، بسیاری از شرکت­ها را به گسترش و توسعه  ایده­ او به فکر فرو برده است.

منبع:www.popularmechanics.com

 مریم اصغری، آریا صبوری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *