اینترنت اشیا و کاوش آسمان
اینترنت اشیا و کاوش آسمان
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

اینترنت اشیا پتانسیل آن را دارد تا جهان ما را بی­وقفه تغییر دهد و باعث بروز فرصت­ها و چالش­های جدید ­شود. Iot در بیشتر وسایل خانه وجود دارد و این امکان را ایجاد می­کند تا علاوه بر آنکه انسان­ها با ابزارها و وسایل خانه در ارتباط باشند، وسایل نیز با یکدیگر مرتبط بوده و کارآمدتر و مفیدتر عمل کنند.  به عنوان مثال سیستم IoT  درون خودرو می تواند به درجه آب و هوا دسترسی داشته باشد تا در زمستان، موتور را گرم کند و از یخ زدگی شیشه­ی جلوی ماشین جلوگیری کند. یا برای نمونه­ی دیگر، لوله­های آبی شهری هنگام تشخیص نشت، به شهرداری یا مقامات مسئول هشدار صادر می­کند. اما ظهور فناوری  IoT با مشکلات و انتقادات زیادی همراه است. از جمله این مشکلات، امنیت کاربران است. اینکه چگونه شرکت­ها با انبوهی از داده­های  IoT امنیت کاربران را حفظ می­کنند، مسئله­ای بسیار مهم و جدی است. اما این تنها مشکل اینترنت اشیا نیست. اخترشناسان انتقادات بسیار زیادی را برای استفاده از اینترنت اشیا دارند و مشکل اصلی آنها، دستگاه­های متصل و شبکه های­اینترنتی مجهز به IoT  است.

هنگامی که بحث  IoT مطرح است، استفاده از طیف رادیویی و مشکلاتی که هنگام استفاده از این طیف وجود دارد نیز بیان می­شود. طیف رادیویی در تلفن­های همراه و  GPS استفاده می­گردد. ستاره­شناسان با تلسکوپ­های رادیویی غول پیکر که از فرکانس های 6240 تا 6740 مگاهرتز استفاده می­کنند، کیهان و فضا را مشاهده و ترسیم می­کنند.

درجای دیگر از طیف رادیویی برای چمن زنی محوطه های بزرگ استفاده می­شود. ابزاری که این کار را انجام می­دهد، رباتی از کمپانی iRobot است که آن هم از امواج رادیویی جهت هدایت استفاده می کند. اما نکته جالب اینجاست که iRobot  از همین میزان فرکانس رادیویی دریافتی توسط تلسکوپ­های فضایی استفاده می­کند.

ربات در مقابل تلسکوپ

برای استفاده از iRobot، فرستنده های مخصوصی برای مشخص کردن راه و مرز استفاده از آن روی چمن قرار می­گیرند. این سیستم ها با فرستادن امواج رادیویی به حرکت iRobot  کمک کرده و آن را برای عدم خروج از راه اصلی زیر نظر می­گیرند.

اما ستاره شناسان رصدخانه ملی نجوم رادیویی (NRAO)  ادعا کردند که استفاده از این سیستم ها و iRobot در کارایی چندین تلسکوپ اختلال ایجاد کرده است. به گفته اخترشناسان، سیگنال­هایی که از فضا دریافت می­شوند به دلیل دور بودن مسافت، بسیار ضعیف هستند. پس وجود حتی یک سیگنال بسیار کم از ماشین­های چمن زنی، در تلسکوپ­ها اختلال ایجاد می­کند. اگرچه iRobot اظهار داشت كه دستگاه های آنها هیچ گونه خللی به تجهیزات وارد نمی­کند، اما برای محافظت از تلسکوپ ها، فاصله 55 مایل را بین مناطقی که تلسکوپ در آن کار می کنند و محل فعالیت iRobot  قرار دادند.

این مورد باعث شد تا درمورد استفاده از اینترنت اشیا و کاربرد امواج رادیویی در مناطق حساسی مثل رصدخانه­ها،  تحقیق و آزمایش بیشتری شود. در نهایت طبق بررسی­ها، مناطقی به نام ” مناطق بی­صدا” (quiet zones) برای تلسکوپ ها ساخته شدند. مناطقی اطراف رصدخانه، که در آن هیچ سیگنال بی­سیم، مایکروویو یا نوع دیگری وجود ندارد.

دانستن جزئیات فناوری IoT این احتمال را ایجاد می­کند که در آینده ای بسیار نزدیک شاهد تاثیر اینترنت اشیا بر اکتشافات فضایی و کیهانی خواهیم بود. اما چگونه؟ تلسکوپ هایی را در نظر بگیرید که بتوانند داده­های خود را با هم به اشتراک بگذارند و با یکدیگر در ارتباط باشند. همچنین قادر باشند اطلاعات را ذخیره، آرشیو و مقایسه کنند. اما تنها راه ارتباط نجوم با دنیای فناوری، IoT  نیست. هوش مصنوعی نیز بسیار در این راه کاربرد دارد.   

داده­ها و اطلاعاتIoT  به مرور افزایش یافته و تکمیل می­شود. یادگیری ماشین و IoT با کمک یکدیگر با گذر زمان اطلاعات را دسته بندی و مقایسه کرده تا بتوان داده­های مفید را در اختیار اخترشناسان گذاشت. يادگيري ماشين، بخشي از هوش مصنوعي است که توانايي آموختن کدها و الگوریتم­ها را دارد. یادگیری ماشین در حال حاضر در زمینه­های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال موسسات مالی از آن برای یافتن تقلب در امور مالی استفاده می­کنند. از جمله مزیت­های دستگاه های دارای اینترنت اشیا این است که توانایی جمع آوری حجم عظیمی از داده­ها را دارند. منظور از حجم بزرگی از داده­ها این است که الگوها، اطلاعات و داده های مفید برای همیشه در دسترس انسان باقی می­گذارند.  برنامه­های کامپیوتری نیز می توانند داده­ها را مرتب سازی کرده و از طریق یادگیری ماشین، به تحلیل آن­ها و میزان مفید بودن آن بپردازند. آن­ها همچنین قادرند بر طبق داده­ها یک الگوی مشخصی را برای اطلاعات طراحی کنند. یادگیری ماشین به داده­های زیادی برای آموختن احتیاج دارد و IoT  این داده­ها را فراهم می­کند. بنابراین ترکیب این دو فناوری باعث پیشرفت روز به روز علوم مختلف و علم نجوم خواهد شد.

برای استفاده از یادگیری ماشین بر اساس داده های IoT ، باید یک سوال را پاسخ دهید. اینکه چه مشکلی را با استفاده از این داده ها میخواهید برطرف کنید؟

اخترشناسان برای کشف اجرام فضایی جدید نیاز دارند تا به یک برنامه­ی کامیپوتری، پدیده­ها و اتفاقات طبیعی را آموزش دهند تا برنامه هنگام بروز خطا و یا مواجه شدن با پدیده ای غیر طبیعی هشدار ارسال کند. یادگیری ماشین و داده های  IoT قابلیت های زیادی دارد و می­تواند به اخترشناسان در یافتن اجرام آسمانی کمک بسیاری کند.

کامپیوترها می­توانند به تجزیه و تحلیل اطلاعات بسیار عظیم و زیادی بپردازند و نتایجی را از آنها پیدا کنند که انسان­ها قادر به همچین کاری نیستند.  Iot در بسیاری از جنبه های زندگی ما تأثیر بسزایی خواهد داشت، به خصوص هنگامی که با سایر ابزارهای قدرتمندی مانند هوش مصنوعی همکاری می کند. در آینده باید منتظر بود تا این فناوری تغییرات بسیار زیادی را در زندگی همه ما و همچنین در اکتشافات جدید بگذارد اما اکنون این نکته بسیار مهم است که  فناوری اینترنت اشیا در حال توسعه است و باید پیش بینی برخی مشکلات احتمالی را از این فناوری داشته باشیم.

مریم اصغری

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *