• خانه
  • اتوبوس‌های دوست دار محیط زیست، در دوران شهر‌های هوشمند
اتوبوس‌های دوست دار محیط زیست، در دوران شهر‌های هوشمند
اتوبوس‌های دوست دار محیط زیست، در دوران شهر‌های هوشمند
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
شماتیک درونی اتوبوس های سوخت هیدروژنی

اتوبوس‌های دوست دار محیط زیست، در دوران شهر‌های هوشمند. امروز با زنگ #شهر_هوشمند #تکانه همراه باشید.

فلیکس‌باس، بزرگ‌ترین گرداننده‌ی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ایِ راهِ دور اروپا، قصد دارد که تحرک پایدار را از طریق اتوبوس‌ها یک گام فراتر ببرد. این شرکت وسایل نقلیه‌ای را که با سوخت هیدروژنی کار می‌کنند، برای مسافت‌های طولانی امتحان خواهد کرد و نخستین کمپانی‌ای خواهد بود که به این امر اقدام کرده است.

برای اجرای این پروژه، این کمپانی مکالماتی را با سازندگان اتوبوس‌ها برقرار کرده، و با متخصصان تکنولوژی یک شرکت آلمانی به نام «Freudenberg Sealing» مشغول به همکاری شده است.

با توجه به موفقیت سه اتوبوسِ راه دور الکتریکی، حالا این شرکت قصد دارد که نخستین اتوبوس راه دور را که با سوخت هیدروژنی فعالیت می‌کند، توسعه دهد.

هیدروژن که به عنوان یکی از سوخت‌های آینده شناخته می‌شود، جایگزین مناسبی برای بنزین یا دیزل به نظر می‌رسد.

ماشین‌های سوخت هیدروژنی، الکتریسیته‌ی خود را به طور مستقل تهیه می‌کنند. برای این کار، هیدروژن به تانکی منتقل می‌شود که در آن با اکسیژن واکنش نشان دهد. در اثر واکنش بین اکسیژن جوّی و هیدروژنِ تولیدشده در سلول‌هایی مخصوص، الکتریسیته تولید می‌شود و در نتیجه‌ی این تولید، تنها آب به صورت بخار وارد جو خواهد شد.

این الکتریسیته در نهایت درون یک باتری ذخیره می‌شود و موتورهای الکتریکی وسیله‌ی نقلیه را به کار می‌اندازد. وسیله‌ی نقلیه تنها با استفاده از انرژی باتری حرکت می‌کند، ‌اما سوخت هیدروژنی در میانه‌ی مسیر می‌تواند این انرژی را دوباره فراهم سازد و باتری را بار دیگر شارژ کند.

ایده‌ی اصلی برای این پروژه، توسعه‌ی وسایل نقلیه‌ای است که به طور خودکار حداقل ۵۰۰ کیلومتر را بدون نیاز به پر کردنِ دوباره‌ی هیدروژن، طی کند. این تکنولوژی به خصوص برای ماشین‌های سنگینی که مسیرهای طولانی را طی می‌کنند مفید خواهد بود، زیرا ماشین‌های تماماً الکتریکی قادر به طی کردن مسافت‌های طولانی نیستند.

✍ ماندانا حاجی حسینی

تبلیغات هوشمند
درباره تکانه

مجله علم و فناوری تکانه یک مجله با رویکرد علمی و ترویجی است. این مجله هدف خود را ترویج دانش در میان عموم علاقمندان به علم و فناوری می‌داند و تلاش می‌کند با یاری جمعی از روزنامه‌نگاران علم با سابقه کشور به عنوان همکاران تحریریه خود، بتواند علاقمندان به جهان علم را با کمک علوم و فناوری‌های نوین و به روشی جذاب از آخرین رویدادها و دستاوردهای دنیای علم آگاه سازد. دوره‌های آموزشی، رویدادهای علمی و ترویجی، نشست‌های تخصصی در علومی مانند رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، علوم شهروندی و… از سرفصلهای اصلی فعالیت‌های مجله تکانه است.

اینستاگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *